Öncü bir ileri teknoloji şirketi olmak için çok çalışacağız.

SUNGHOONTECH
HOME > EPS > EPS’in Özellikleri

EPS Malzemesi fiziksel özelliklerinden dolayı koruyucu ambalaj tasarımcılarına
ve kullanıcılarına oldukça geniş kullanıım yelpazesi sunar.
Sahip olduğu üstün özellikleriyle koruyucu ambalaj sanayisinde yüksek verimliliği
düşük maliyetle ve geniş teknolojik tasarım imkanlarıyla sunar.
Bu sistemle ortalama 9 kişi ile günlük 445bin adet paket üretilebilecektir ki
işin lojistik ayağı da düşünüldüğünde bu rakamlar oldukça büyüktür.
Son 40 yılda milyonlarca koruyucu ambalaj üreticisi EPS’in yüksek darbe emilimi
ve çekme dayanımı avantajlarından dolayı bu malzemeyi tercih etmişlerdir.
EPS ile üretilen malzemelerin mekanik özellikleri yoğunluk oranına bağlıdır.Genellikle dayanma özelliği yoğunluğu arttıkça artar. Ancak kullanılan hammaddenin sınıfı, şekil verilen ürünün geometrik yapısı ve işlem koşullarıambalajın performansını ve özellikleri etkiler. Aşağıdaki tabloda da görüleceğiüzere yoğunluğa bağlı olarak özellikleri değişmektedir ve basit bir işlemle ve tasarım ya da kalıp değiştirmeden istenilen özellikleri elde etmek mümkündür.


Yoğunluk, lb. /cu. ft 1.0 2.0 3.0
Sıkıştırma Gücü, p.s.i. 12 - 17 31 - 37 52 - 56
Çekme Gücü, p.s.i. 22 - 27 58 - 61 92 - 95
Isı Dayanımı, R/in. 3.8 4.2 4.3Isıya duyarlı pek çok ilaç ve tıbbı ürün EPS ambalajını tercih etmektedir, çünkü alternatif ürünlerEPS’in verdiği ısı yalıtımını nadiren verebilmektedir.
Özellikle çabuk bozulabilen gıdaların taze bir şekilde uzun mesafe taşınmasında ideal ambalaj malzemesi olduğu için, EPS gıda dağıtım sektöründe yaygın olarak kullanılmaktadır. EPS düzgün ve kapalı hücre yapısı sayesinde radyant, konvektif ve iletken ısı transferine dirençlidir.
Yukarıdaki tabloda da görüleceği gibi yoğunluğu değiştirilebilen EPS ile istenilen düzeyde ısı yalıtımı elde edilebilmektedir.Şekillendirilmiş EPS, hücre yapısı nedeni ile su geçirmezdir ve yeni kılcal kanal oluşturmaz. Bununla beraber tamamen suya batırıldığında boncuk yapısındaki ince kanallara nemi emebilir.
Kalıplanmış polistiren neredeyse sıvı geçirnez denilebilirken, farklı basınçlar altındaki buhar geçirgenliği orta derecededir.
Buhar geçirgenliği yoğunluk ve kalınlığa bağlı değişmektedir. Genel olarak ne su ne de buhar EPS’in mekanik özelliklerini negatif etkilememektedir.73F ve %50 bağıl nem ortamındaki 1,25 ~ 2,5 pcf yoğunluk aralığındaki kalıplanmıs polistireninhacim direnci 4x1013 ohm-cm’dir.
Dielektrik mukavemeti de yaklaşık 2KV / mm'dir. 400 MHz'e kadar frekanslarda, kayıp faktörü 5x10-4’den daha az iken geçirgenlik 1 MHz ve 400 MHz frekansta3x10-5 kayıp faktörü durumunda, geçirgenlik 1.02-1.04 MHz’dir.
Kalıplanmış EPS anti-statik özelliğinden ötürü Elektronik Endüstrisi ve Askeri malzeme paketlemelerinde kullanıma uygundur.Tuzlu su çözeltisi, asit ve alkali kimyasallar kalıplanmış polistireni etkilememektedir. Organik solventlerin pek çoğu EPS ile uyumludur. Bu durum ürüne uygulanacak yapıştırıcı, etiket ve kaplama malzemesi seçerken dikkate alınmalıdır.
İçeriği bilinmeyen tüm maddeler uygunluk testinden geçirilmelidir. Kalıplanmış polistirene 120~140 F arasında hızlandırılmış test uygulanır. UV ışınımın EPS üzerinde etkisi çok hafiftir. Tüm bu kimyasal maruziyetler EPS’in yüzeyinde sararmaya ve hafif gevrekliğe neden olurken başka bir fiziksel özelliğini etkilememektedir.